کمپانی گیگابایت از حافظه‌های جامد سری AORUS Gen4 بدون پشتیبانی از هیت‌سینک رونمایی کرد

گیگابایت با رونمایی از حافظه‌های جامد سری AORUS NVMe Gen4 خود در ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی جزو اولین کمپانی‌های موجود به شمار می‌رود که پشتیبانی از درایوهای اس‌اس‌دی نسل چهارمی را به ارمغان آورده است. محصولات سری اشاره شده با توجه به هیت‌سینک مسی بزرگ و حجیم خود قابل تمایز با دیگر حافظه‌های جامد رقیبان و یا حتی محصولات کمپانی گیگابایت می‌باشند، اما به‌منظور پاسخ‌گویی به نیاز کاربران و تحت پوشش درآوردن طیف بیشتری از بازار، این کمپانی تصمیم به عرضه محصولاتی مشابه، اما با هیت‌سینکی بسیار کوچک‌تر گرفته است. سری جدید درایوهای اس‌اس‌دی نسل چهارمی آئورس کمپانی گیگابایت برخلاف حافظه‌های پیشین فقط از ورق فلزی نازکی برخوردار می‌باشند که علاوه بر ایفای نقش به عنوان پخش‌کننده گرما (Heatspreader)، اطلاعات مربوط به محصول نیز بر روی آن درج شده است. منطق موجود در پشت پرده کاهش اندازه هیت‌سینک و عرضه درایوهای جدید از جانب سازندگان وجود امکان استفاده از هیت‌سینک سوکت‌های M.2 مادربرد عنوان شده است. سری جدید درایوهای جامد مدل‌های یک ترابایتی (GP-AG41TB)، دو ترابایتی (GP-AG42TB) و پانصد گیگابایتی (GP-AG4500G) را شامل می‌شود.

کمپانی گیگابایت از حافظه‌های جامد سری AORUS Gen4 بدون پشتیبانی از هیت‌سینک رونمایی کرد

مشخصات فنی و زیرساخت حافظه‌های جامد AORUS NVMe Gen4 جدید و تازه‌نفس کمپانی گیگابایت با محصولات اولیه یکسان بوده و تلفیق کنترلر Phison PS5016-E16 در کنار تراشه‌های حافظه ۹۶ لایه ۳D TLC NAND و هشت کانال برای مخابره اطلاعات به ارمغان آورده شده است. علاوه بر آن پشتیبانی از بافر حافظه دینامیک آنبرد با ظرفیت ۵۱۲ مگابایت برای مدل ۵۰۰ گیگابایتی، ۱ گیگابایت برای مدل ۱ ترابایتی و ۲ گیگابایت برای مدل ۲ ترابایتی نیز در بهینه‌سازی سرعت عملکرد و کاهش وابستگی به حافظه اصلی سیستم بسیار تأثیرگذار ظاهر شده است. تمامی مدل‌ها قادر به ارائه حداکثر سرعت ۵۰۰۰ مگابایت بر ثانیه در خوانش اطلاعات می‌باشند. اگرچه سرعت خوانش متوالی اطلاعات در مدل‌های یک و دو ترابایتی به رقم چشمگیر ۴۴۰۰ مگابایت بر ثانیه افزایش پیدا کرده است، این مقدار در مدل پانصد گیگابایتی به ۲۵۰۰ مگابایت بر ثانیه محدود شده است.

کمپانی گیگابایت از حافظه‌های جامد سری AORUS Gen4 بدون پشتیبانی از هیت‌سینک رونمایی کرد

از جمله دیگر مشخصات فنی می‌توان به سرعت دسترسی تصادفی ۷۵۰k/700k IOPS (خوانش و نوشت) برای مدل‌های یک و دو ترابایتی و ۴۰۰k/550k برای مدل پانصد گیگابایتی اشاره کرد. کمپانی گیگابایت با ارائه پنج سال گارانتی همراه با محصولات اطمینان خاطر ویژه‌ای را به کاربران ارائه داده است. قیمت درایوهای جامد جدید و تازه‌نفس هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارند.

منبع: TechPowerUP

دیدگاه‌ها

*
*

بازگشت به بالا
0