نکات مهم در انتخاب یک حافظه جامد (SSD) اینترنال را بشناسید

دنیای حافظه‌های جامد از گستردگی بسیار عمیقی برخوردار بوده و بدون شک با ورود کاربران به آن شگفتی‌های بسیاری را نیز به همراه دارد. درایوهای اس‌اس‌دی برخلاف دیسک‌های سخت با عدم برخورداری از قطعات متحرک مکانیکی از سرعت بسیار بالاتری در خوانش و نوشت اطلاعات بهره برده و می‌توانند افزایش قابل توجه انعطاف‌پذیری سیستم را به دنبال داشته باشند؛ اما این تکنولوژی برتر سبب شده است تا این دسته از محصولات از انواع و اقسام فرم فاکتورها، ابعاد و اندازه گوناگون و مبتنی بر کنترلرها، پروتکل‌های انتقال داده و رابط‌های اتصالی مختلف روانه بازار شوند که برای کاربرانی که از اطلاعات و دانش فنی کافی برخوردار نیستند کمی چالش‌برانگیز نمایان می‌کنند. در صورتی که به دنبال تهیه و خرید یک حافظه جامد برای افزایش قابل توجه سرعت عملکرد رایانه شخصی خود هستید، مطالعه این مقاله می‌تواند به عنوان یک اهرم کمکی جهت انتخاب محصول مناسب و همگرا شدن نتیجه تأثیرگذار باشد. به نظر شما کدام فاکتورها در انتخاب بهترین درایو اس‌اس‌دی تأثیرگذار می‌باشند؟

فرم فاکتور

حافظه‌های جامد در حالت کلی مبتنی بر دو فرم فاکتور ۲.۵ اینچ و M.2 روانه بازار شده‌اند که هر کدام از مزیت‌ها و معایب مربوط به خود بهره می‌برند. درایوهای اس‌اس‌دی نوع اول، یعنی ۲.۵ اینچ از ابعاد و اندازه یکسان با هارد دیسک‌های لپ‌تاپی برخوردار بوده و منوط به فضای فیزیکی، امکان نصب آن‌ها در تمامی کیس‌های رایانه‌ای و دستگاه‌های لپ‌تاپ وجود دارد. علاوه بر آن اتصال این سری از حافظه‌های جامد به مادربرد از طریق یک درگاه SATA III انجام می‌پذیرد که این موضوع نیز در سهولت استفاده تأثیر بالایی را به خود اختصاص داده است، اما به دلیل محدودیت پهنای باند شش گیگابیت بر ثانیه‌ای نسخه سوم کنترلر ساتا، درایوهای اس‌اس‌دی ۲.۵ اینچی از سرعت پایینی در خواندن و نوشتن اطلاعات بهره برده و در بهترین حالت می‌توانند ۶۰۰ مگابایت بر ثانیه آزادی عمل را در اختیار سیستم قرار دهند که باز هم در مقایسه با پرسرعت‌ترین دیسک‌های سخت در حدود سه تا چهار برابر بیشتر می‌باشد.

نکات مهم در انتخاب یک حافظه جامد (SSD) را بشناسید

در سمت مقابل حافظه‌های جامد M.2 قرار دارند که در مقایسه با نمونه‌های ۲.۵ اینچی از اندازه و ضخامت بسیار کمتری بهره برده و به‌راحتی می‌توانند در کف یک دست قرار گیرند؛ اما برخلاف آن‌ها دیگر از طریق درگاه ساتا به سیستم متصل نشده و پشتیبانی مادربرد از سوکت اختصاص تحت عنوان M.2 را نیازمند می‌باشند. درایوهای اس‌اس‌دی M.2 به پشتیبانی از دو کنترلر SATA و NVMe پرداخته که در بخش مربوط به خود به تفاوت موجود در بین آن‌ها می‌پردازیم. در انتها باید خاطر نشان کرد که این سری از حافظه‌های جامد در ابعاد و اندازه‌های مختلفی همچون ۲۲۳۰، ۲۲۴۲، ۲۲۶۰، ۲۲۸۰ و ۲۲۱۱۰ طراحی و توسعه پیدا می‌کنند که دو عدد اول بیانگر عرض و دو عدد دوم بیانگر طول حافظه بوده و نمونه‌های ۲۲۸۰ بسیار در حوزه رایانه‌های شخصی رومیزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته باید خاطر نشان کرد که در این میان فرم فاکتورهای دیگری همچون AIC و U2 نیز وجود دارند که به دلیل گستردگی کمتر استفاده از آن‌ها در رده کامپیوترهای رومیزی، تصمیم بر آن شد تا به‌منظور جلوگیری از طولانی شدن مقاله، در نوشته‌ای دیگر به آشنایی و تفاوت‌های موجود در بین آن‌ها بپردازیم.

نکات مهم در انتخاب یک حافظه جامد (SSD) را بشناسید

پروتکل انتقال داده/کنترلر

علاوه بر فرم فاکتور، حافظه‌های جامد معمول کامپیوترهای رومیزی را بر اساس پروتکل انتقال داده یا استاندارد کنترلر نیز می‌توان به دو دسته SATA و NVMe طبقه‌بندی کرد. درایوهای اس‌اس‌دی مبتنی بر استاندارد دوم درزمینهٔ سرعت خوانش و نوشت اطلاعات در مقایسه با نمونه‌های اول بسیار برتر بوده و می‌توانند انعطاف‌پذیری قابل توجه سیستم را به ارمغان آورند، اما در مقابل پشتیبانی مادربرد از این پروتکل و همچنین سیم‌کشی سوکت M.2 به سمت کنترلر PCIe را نیازمند می‌باشند. برای پیچیده‌تر کردن معادله این نکته را باید در نظر داشت که برخی از حافظه‌های جامد M.2 بر مبنای استاندارد ساتا نیز طراحی و توسعه پیدا کرده‌اند!

نکات مهم در انتخاب یک حافظه جامد (SSD) را بشناسید

همان‌طور که در پاراگراف پیشین نیز اشاره شد، یکی از لازمه‌های اصلی پروتکل انتقال داده NVMe سیم‌کشی سوکت‌های M.2 به سمت کنترلر PCIe می‌باشد، بنابراین در حالت کلی می‌توانیم بگوییم که تمامی حافظه‌های جامد ۲.۵ اینچی موجود در بازار از نوع SATA III می‌باشند، اما این گفته در مورد محصولات M.2 دیگر صادق نیست. توسعه دهندگان مادربرد با توجه به محدودیت‌های موجود در مسیرهای انتقال اطلاعات می‌توانند سوکت‌های M.2 محصولات خود به یکی از دو کنترلر PCIe یا SATA III سیم‌کشی نمایند. یک سوکت M.2 که به کنترلر ساتا متصل شده است دیگر امکان پشتیبانی از حافظه‌های جامد NVMe را نداشته و عکس این موضوع نیز برقرار است. در مقابل سوکت‌های M.2 دارای این قابلیت با استفاده از دو یا چهار مسیر به کنترلر PCIe متصل شده و تحت عنوان PCIe x2 یا PCIe x4 معرفی شده‌اند؛ بنابراین پیش از تهیه و خرید یک درایو اس‌اس‌دی، حتماً از پشتیبانی سخت‌افزاری مادربرد و نوع سیم‌کشی سوکت‌های M.2 باید اطمینان حاصل نمایید. یک حافظه جامد M.2 SATA صرفه نظر از ابعاد و اندازه کوچک‌تر خود از هیچ برتری درزمینهٔ سرعت نسبت به نمونه‌های ۲.۵ اینچی برخوردار نمی‌باشد، اما یک درایو اس‌اس‌دی نسل سومی NVMe با بیشینه سرعت ۳.۵ گیگابایت بر ثانیه (با رابط PCIe 3.0 x4) در خواندن اطلاعات می‌تواند در مقایسه با یک حافظه جامد ساتا بهبود پنج برابری سرعت را به ارمغان آورده است. خوشبختانه سوکت رابط حافظه‌های جامد M.2 SATA و M.2 NVMe با یکدیگر متفاوت بوده و این مورد می‌تواند به عنوان شاخصه‌ای در تمایز آن‌ها از یکدیگر مدنظر قرار داده شود.

نسل حافظه جامد

نکات مهم در انتخاب یک حافظه جامد (SSD) را بشناسید

خوشبختانه در این بخش، معادله کمی ساده‌تر شده و حافظه‌های جامد ساتا به‌صورت کامل از فهرست متغیرها کنار گذاشته شده‌اند. از آنجایی که درایوهای اس‌اس‌دی مبتنی بر پروتکل انتقال داده NVMe به رابط PCIe جهت برقراری ارتباط با سیستم نیازمند می‌باشند، بنابراین درست همانند کارت‌های گرافیک و دیگر قطعات مبتنی بر این کنترلر می‌توانند در نسل‌های مختلفی نیز طراحی و توسعه پیدا نمایند. در حال حاضر استاندارد غالب در این زمینه نسل چهارم PCIe می‌باشد که تحت عنوان PCIe 4.0 شناخته می‌شود. پهنای باند به ارمغان آورده شده توسط این نسخه از استاندارد مورد بحث سبب شده است تا یک حافظه جامد NVMe PCIe 4.0 x4 در بالاترین آستانه سرعتی خود قادر باشد تا با سرعت ۸.۴ گیگابایت بر ثانیه به خوانش اطلاعات بپردازد، در حالی که نسخه نسل سومی این محصول، یعنی NVMe PCIe 3.0 x4 در بالاترین انعطاف‌پذیری خود می‌تواند سرعت ۳.۵ گیگابایت بر ثانیه را ارائه دهد. لازم به ذکر نیست که پشتیبانی مادربرد از فناوری PCIe 4.0 جهت استفاده از درایوهای اس‌اس‌دی نسل چهارمی لازم و ضروری می‌باشد.

ظرفیت ذخیره‌سازی

حافظه‌های جامد در مقایسه با دیسک‌های سخت در حال حاضر از قیمت بیشتری بر هر گیگابایت برخوردار بوده و این موضوع تنها نقطه ضعف آن‌ها محسوب می‌شود که با پیشرفت فناوری و بلوغ فراتر تکنولوژی در آینده‌ای نزدیک مرتفع می‌شود. با مبلغ پرداختی برای تهیه و خرید یک درایو اس‌اس‌دی چند صد گیگابایتی می‌توان یک هارد دیسک چند ترابایتی را تهیه و خریداری کرد و لذا استراتژی ذخیره‌سازی ترکیبی در حال حاضر بهترین گزینه جهت بهره‌مندی از نعمت هر دو جهان به شمار می‌رود. در این حالت می‌توان یک دیسک سخت حداقل یک ترابایتی را برای ذخیره‌سازی طولانی مدت و آرشیو اطلاعاتی همچون بازی‌های کامپیوتری، فیلم‌های سینمایی و موسیقی‌های مورد علاقه و … انتخاب کرده و با نصب سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای پراستفاده بر روی حافظه جامد، افزایش قابل توجه سرعت عملکرد سیستم را لمس کرد. در صورتی که شما نیز قصد در پیش گرفتن این رویه را دارید، پیشنهاد می‌شود تا حافظه جامدی که قصد تهیه و خرید آن را دارید از حداقل ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت برخوردار باشد تا در آینده‌ای نزدیک با مشکل کمبود گنجایش و حجم رو به رو نشوید.

طول عمر

نکات مهم در انتخاب یک حافظه جامد (SSD) را بشناسید

درایوهای اس‌اس‌دی اگرچه در مقایسه با دیسک‌های سخت از طول عمر بیشتری برخوردار می‌باشند، اما باز هم از محدودیت‌هایی رنج می‌برند که توجه به آن‌ها در افزایش مدت زمان استفاده می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. در هنگام انتخاب یک حافظه جامد، دو فاکتور بسیار مهم تحت عنوان میانگین زمان بین خرابی (MTBF) و Terabytes Written (به اختصار TBW) از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشند که بیشتر بودن آن‌ها به معنای طول عمر فراتر می‌باشد. شاخصه اول بیانگر قابلیت اطمینان حافظه جامد بوده و معمولاً در اغلب محصولات کمپانی‌های مختلف بین ۱.۵ تا ۲.۵ میلیون ساعت متغیر می‌باشد. این فاکتور بیان‌کننده حجم اطلاعات قابل نوشتن بر روی اس‌اس‌دی پیش از تحلیل رفتن سکتورهای حافظه تا سطحی که دیگر امکان پذیرش و نگهداری دیتا وجود نداشته باشد است. موارد اشاره شده با توجه به تراشه‌های حافظه، فناوری مورد استفاده در ساخت، کنترلر و … متغیر بوده و می‌توانند مقادیر مختلفی را به خود اختصاص دهند.

بسترهای نرم‌افزاری

نکات مهم در انتخاب یک حافظه جامد (SSD) را بشناسید

اغلب کمپانی‌های فعال درزمینهٔ طراحی و توسعه حافظه‌های جامد همراه با محصولات خود اپلیکیشن یا اپلیکیشن‌های مختلفی را جهت سهولت در استفاده در اختیار کاربران قرار می‌دهند. به عنوان مثال کمپانی سامسونگ بستر نرم‌افزاری Samsung Magician را به طراحی رسانده است که امکان مشاهده میزان ظرفیت باقی‌مانده و در دسترس، طول عمر باقی‌مانده، میزان گرمای کنونی و حتی به‌روزرسانی فریمور از طریق آن وجود دارد. خوشبختانه کمپانی‌های صاحب نام اپلیکیشن‌های قدرتمند و غنی را در این زمینه در اختیار کاربران خود قرار داده و از آنجایی که اغلب فعالان حاضر در این حوزه نیز شرکت‌های صاحب نام می‌باشند، بنابراین نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

دیدگاه‌ها

*
*

بازگشت به بالا
0