آشنایی با نکاتی جهت خرید مادربرد مناسب برای سیستم‌های اداری و دفتری

مادربرد با میزبانی تمامی قطعات و فراهم آوردن بستری جهت اتصال سخت‌افزارهای کامپیوتری تأثیر قابل توجهی را در عملکرد بی‌عیب و نقص رایانه شخصی به خود اختصاص داده و به دنبال آن در صرفه‌جویی در هزینه‌های نهایی نیز به عنوان یک عامل تأثیرگذار مطرح می‌باشد. انتخاب یک مادربرد نامناسب برای کاربری مورد نظر می‌تواند هدر رفع منابع را به دنبال داشته و محصولی که به هیچ عنوان از کارایی مناسب (و یا حتی بسیار فراتر از نیاز) برخوردار نمی‌باشد را در اختیار شما قرار دهد. انتخاب مادربرد معمولاً با توجه به پردازنده انجام پذیرفته و پس از انتخاب تراشه‌ای مناسب، بهترین گزینه با توجه به سازگاری باید مدنظر قرار گیرد، اما به نظر شما شاخصه‌های تأثیرگذار برای انتخاب مادربرد مطلوب با هدف استفاده دفتری و اداری چیست؟ پیش از پرداختن به ادامه مطلب باید خاطر نشان کرد که این متن با هدف اسمبل یک سیستم اداری جهت انجام کارهای معمول همچون کار با نرم‌افزارهای آفیس و … گردآوری شده است.

استاندارد فرم فاکتور

آشنایی با نکاتی جهت خرید مادربرد مناسب برای سیستم‌های اداری و دفتری

فرم فاکتور با ابعاد مادربرد رابطه مستقیم داشته و اندازه فضای درونی کیس و آزادی عمل به ارمغان آورده شده توسط این قطعه نمایانگر انتخاب مادربردی مناسب و مطلوب می‌باشد. البته توصیه می‌شود تا همیشه عکس این موضوع انجام پذیرفته و پس از انتخاب مادربرد، یک کیس متناسب با توجه به آن در سبد خرید قرار گیرد تا انعطاف‌پذیری در اختیار فرد خریدار قرار گیرد. برخی از معمول‌ترین فرم فاکتورهای مورد استفاده در طراحی و تولید مادربردها از قرار زیر می‌باشند.

  • فرم فاکتور ATX: فرم فاکتور استاندارد که سازگاری آن با اغلب کیس‌های Mid Tower و Full Tower امکان‌پذیر می‌باشند. محصولات مبتنی بر این استاندارد از ابعاد ۱۲ اینچ طول و ۹.۶ اینچ عرض یا به عبارتی دیگر ۳۰.۴۸ سانتی‌متر طول و ۲۴.۳۸ سانتی‌متر عرض بهره می‌برند.
  • فرم فاکتور E-ATX: استاندارد E-ATX که از کوتاه شده عبارت Extended ATX تشکیل شده است در حقیقت نسخه بزرگ‌تر فرم فاکتور قبل می‌باشد که با افزایش ابعاد مادربردهای توسعه یافته به ۳۰.۴۸ سانتی‌متر طول (۱۲ اینچ) و ۳۳.۰۲ سانتی‌متر عرض (۱۳ اینچ) امکانات فراتری را برای کاربران به ارمغان آورده است. این دسته از مادربردها اغلب توسط کیس‌های Full Tower مورد پشتیبانی قرار می‌گیرند، اما برخی از نمونه‌های میانی پیشرفته (Advanced Mid Tower) نیز از ابعاد کافی برای نصب برخوردار می‌باشند.
  • فرم فاکتور mATX: مادربردهای Micro ATX می‌توانند در محدوده ابعاد ۶.۷۵ در ۶.۷۵ اینچ تا ۹.۶ در ۹.۶ اینچ متغیر بوده و گزینه‌ای عالی برای استفاده در کیس‌های کوچک و فشرده به شمار می‌روند. البته نباید فراموش کرد که کاهش اندازه و کوچک شدن طول و عرض مادربرد در تحلیل قابلیت‌ها و امکانات ارائه شده توسط آن به‌خصوص شکاف‌های توسعه تأثیرگذار می‌باشد.
  • فرم فاکتور Mini ITX: مادربردهای مبتنی بر این استاندارد کوچک‌ترین محصولات تاکنون تولید شده به شمار می‌روند که فقط از ۶.۷ اینچ طول و ۶.۷ اینچ عرض برخوردار بوده و نسبت به نمونه‌های میکرو صرفه‌جویی همچنان بیشتری را در فضای اشغال شده به ارمغان آورده‌اند. این دسته از مادربردها به دلیل فشردگی معمولاً فقط از یک شکاف توسعه برخوردار می‌باشند.

ادارات و دفترهای کار به دلیل محدودیت فضا اغلب سیستم‌های کوچک و فشرده را می‌پسندند که در این حالت مادربردهای میکرو و مینی می‌توانند انتخابی مناسب و مطلوب به شمار روند؛ اما اگر تصور می‌کنید که ارتقاء سیستم در آینده لازم بوده و نیاز به شکاف‌های توسعه بیشتر ضروری است، انتخاب یک مادربرد از کلاس استاندارد ATX و تلفیق آن با یک کیس معمولی می‌تواند حداکثر کارایی با حداقل اشغال فضا را در اختیار شما قرار دهد.

شکاف‌های توسعه

آشنایی با نکاتی جهت خرید مادربرد مناسب برای سیستم‌های اداری و دفتری

تعداد شکاف‌های توسعه (Expansion Slot) یک مادربرد با استاندارد فرم فاکتور آن رابطه مستقیم دارد، اما پیکربندی اسلات‌ها از الگوی ثابتی پیروی نمی‌کند. به عنوان مثال یک مادربرد ممکن است از تعداد چهار شکاف توسعه PCIe x16 جهت نصب کارت گرافیک و دیگر تجهیزات برخوردار باشد، در حالی که در مدلی دیگر این تعداد به یک عدد کاهش یافته و به جای آن سه شکاف توسعه PCIe x1 در اختیار کاربران قرار گرفته باشند. برای سیستم‌های اداری به‌صورت کلی می‌توان گفت که یک شکاف توسعه PCIe x16 جهت نصب کارت گرافیک در آینده کافی بوده و پیشنهاد می‌شود تا از تهیه و خرید محصولی با تعداد اسلات‌های بیشتر خودداری کنید، زیرا به همان میزان قیمت محصول نیز با افزایش بیشتری همراه می‌شود. البته اسلات‌های به غیر از PCIe x16 در صورت نیاز به استفاده از تجهیزات جانبی همچون کارت‌های شبکه وایرلس، کارت‌های توسعه یو‌اس‌بی، مودم‌های داخلی و … می‌توانند کاربردی واقع شوند، بنابراین انتخاب مادربردی با یک شکاف توسعه PCIe x16 و حداقل یک اسلات PCIe x4 جهت انعطاف‌پذیری ارتقاء در آینده پیشنهاد می‌شود.

اتصالات انتقال داده داخلی

آشنایی با نکاتی جهت خرید مادربرد مناسب برای سیستم‌های اداری و دفتری

یکی دیگر از ویژگی‌های تأثیرگذار در انتخاب مادربرد اتصالات انتقال داده همچون سوکت‌های M.2، درگاه‌های ساتا، هدرهای اتصال پورت‌های یو‌اس‌بی و … می‌باشند که در بهبود قابل توجه انعطاف‌پذیری استفاده از تجهیزات جانبی و ذخیره‌سازی دائمی اطلاعات می‌توانند بسیار کاربردی واقع شوند. خوشبختانه اغلب مادربردهای امروزی از حداقل چهار پورت SATA III برخوردار می‌باشند که با تلفیق آن با حداقل یک هدر USB 3.0 و USB 2.0 داخلی جهت اتصال هاب‌های یو‌اس‌بی اکسترنال می‌تواند تعادل مناسب و مطلوبی به ارمغان آورده شود. سوکت M.2 یک الزام اساسی محسوب نمی‌شود، زیرا با تهیه و خرید حافظه‌های جامد ۲.۵ اینچی می‌توان به اتصال مستقیم آن‌ها به یک درگاه ساتا پرداخت، اما در صورت نیاز با پشتیبانی از درایوهای اس‌اس‌دی M.2 می‌تواند فضای کمتری از کیس را به اشغال خود درآورد.

پردازشگر گرافیکی آنبرد

آشنایی با نکاتی جهت خرید مادربرد مناسب برای سیستم‌های اداری و دفتری

کارت گرافیک به عنوان یکی از گران قیمت‌ترین قطعات تشکیل‌دهنده یک رایانه شخصی مطرح می‌باشد؛ اما اغلب نیازمندی‌های دفتری همچون کار با نرم‌افزار اکسل، ورد، پاورپوینت، بررسی ایمیل‌های دریافتی و … نیازمند کارت گرافیک مجزا نبوده و با استفاده از یک پردازشگر گرافیکی مجتمع و یا آنبرد نیز می‌توانند عملکرد بسیار مناسبی را از خود نشان دهند. با توجه به این توضیح تهیه و خرید یک مادربرد دارای پردازشگر گرافیکی آنبرد علاوه بر کارایی مناسب می‌تواند صرفه‌جویی قابل توجهی را در هزینه‌های نهایی صورت دهد، اما نکته مهم دیگر این است که اغلب مادربردهای امروزی از کارت گرافیک آنبرد پشتیبانی نکرده و پردازشگر گرافیکی به‌صورت مجتمع در بطن پردازنده پیاده‌سازی شده است. در صورتی که قصد تهیه و خرید یک کارت گرافیک مجزا را ندارید، باید دقت کنید تا سی‌پی‌یو انتخاب شده حتماً از پردازشگر گرافیکی مجتمع پشتیبانی کرده و مادربردی که قصد تهیه و خرید آن را دارید نیز از درگاه‌های خروجی تصویر همچون VGA یا DVI یا HDMI و … جهت امکان دریافت تصویر برخوردار باشد. در صورت عدم برخورداری مادربرد از حداقل یکی از درگاه‌های خروجی تصویر اشاره شده، حتی در صورتی که پردازنده از پردازشگر گرافیکی مجتمع نیز پشتیبانی کند امکان استفاده از آن وجود نداشته و باید یا تعویض مادربرد در دستور کار قرار گرفته و یا کارت گرافیک مجزایی به‌صورت جداگانه تهیه و خریداری شود.

شبکه‌های بیسیم

آشنایی با نکاتی جهت خرید مادربرد مناسب برای سیستم‌های اداری و دفتری

در محیط‌های اداری و دفتری به دلیل رفت و آمد بیشتر نسبت به منزل، انباشتگی سیم‌ها و کابل‌ها مطلوب نبوده و برقراری ارتباط به‌صورت بیسیم می‌تواند در سهولت انجام کارها بسیار تأثیرگذار واقع شود؛ به‌خصوص که کیس‌های کوچک و فشرده از قابلیت حمل بالاتری نیز برخوردار می‌باشند. در این صورت انتخاب مادربردی با قابلیت پشتیبانی از فناوری‌های ارتباط بیسیم از جمله بلوتوث و وای فای می‌تواند به عنوان یک مزیت تلقی شود. البته لازم به ذکر است که خوشبختانه کارت‌های شبکه وایرلس نیز به‌صورت جداگانه برای تهیه و خرید در بازار وجود دارند که حتی در صورت عدم پشتیبانی پیش‌فرض مادربرد نیز امکان افزودن فناوری‌های ارتباطی بیسیم به آن‌ها امکان‌پذیر است، اما اتصال آن‌ها به سیستم اغلب از طریق درگاه‌های PCIe x4 انجام پذیرفته و لذا مادربرد باید از حداقل یک شکاف توسعه PCIe x4 یا PCIe x16  آزاد جهت میزبانی کارت وایرلس برخوردار باشد.

برچسب‌ها:
دیدگاه‌ها

*
*

بازگشت به بالا
0