عوامل تأثیرگذار در انتخاب سرور برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ

زمانی که گستردگی یک کسب و کار به بیشتر از دو یا سه نفر افزایش پیدا کند، تهیه و خرید یک سرور می‌تواند عاملی اجتناب‌ناپذیر محسوب شود. یک سرور با فراهم آوردن فضایی یکپارچه جهت دسترسی تمامی افراد به منابع یکسان قادر است تا تأثیر قابل توجهی را در افزایش سرعت انجام فعالیت‌های گوناگون به خود اختصاص داده و کافی است تا به اطراف خود نگاه کنید تا با انواع و اقسام سرورهای کوچک و بزرگ در کسب و کار‌ها و محیط‌های مختلف برخورد نمایید. سرورها اغلب به دلیل قیمت بالای خود در بسیاری از مواقع می‌توانند به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلند مدت در نظر گرفته شوند، بنابراین تهیه و خرید بستری که از بالاترین درصد تطابق با کاربری مورد نیاز برخوردار باشد اقدامی لازم و ضروری محسوب می‌شود؛ اما ویژگی‌ها و فاکتورهای تأثیرگذار در انتخاب یک سیستم سرور چیست؟ با ما همراه باشید تا در این نوشته کمی اطلاعات فنی خود در این باره را با افزایش دهیم.

میزان بودجه در دسترس

راهنمای خرید سرور برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ

سرورها با توجه به مشخصات فنی، بسترهای نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و طیف دیگری از متغیرهای موجود از برچسب‌های قیمتی متفاوتی برخوردار می‌باشند. به عنوان مثال یک سرور کوچک ممکن است از قیمت صد یا دویست دلار برخوردار باشد، در حالی که سرورهای بزرگ‌تر این میزان هزینه و یا حتی هزاران دلار در ماه را تنها برای مدیریت و نگهداری خود نیازمند می‌باشند، بنابراین تهیه و خرید سیستم سرور مطابق با نیازهای شخصی یا کسب و کار بسیار لازم و ضروری بوده و در صورت عدم توجه به این نکته می‌تواند ضرر و زیان‌های مالی هنگفتی را ایجاد کند. عواملی همچون قدرت سخت‌افزاری، نرم‌افزارهای در دسترس، قابلیت بسط و گسترش در آینده و … در تهیه و خرید یک سرور تأثیرگذار می‌باشند، بنابراین اکیداً توصیه می‌شود تا ابتدا سطح کنونی کسب و کار و گسترش آن در آینده را مدنظر قرار داده و سپس مطابق با موارد مورد نیاز، بهترین محصول را با توجه به بودجه خود انتخاب نمایید.

کاربری مورد نیاز

یک سرور در حالت کلی یک کامپیوتر به شمار می‌رود که از قطعات معمولی همچون پردازنده، حافظه اصلی، پردازشگر گرافیکی، حافظه ذخیره‌سازی دائمی اطلاعات و … تشکیل شده است؛ بنابراین تمامی عوامل تأثیرگذار در هنگام تهیه و خرید یک رایانه شخصی همچون سرعت انتقال اطلاعات، قدرت سی‌پی‌یو و کارت گرافیک و … در مورد آن‌ها نیز دخیل می‌باشند. انتخاب یک سرور با منابع سخت‌افزاری ضعیف و سپس انتظار اجرای چندین سیستم‌عامل به‌صورت مجازی می‌تواند درسرهای بسیاری را با خود به ارمغان آورد؛ بنابراین توجه به این نکته پیش از انتخاب گزینه مناسب نیز بسیار لازم و ضروری می‌باشد.

سرورهای فیزیکی و یا فضای ابری؟

سرورهای فیزیکی و فضاهای ابری در نوع خود از مزیت‌ها و معایب گوناگونی رنج می‌برند. سرورهای On-site که به‌صورت فیزیکی در محل کار نصب شده‌اند نیازمند تنظیم، مدیریت، نگهداری و فضای دسترسی کنترل شده بوده و درست همانند تمامی سخت‌افزارهای کامپیوتری از طول عمر محدودی نیز برخوردار می‌باشند، اما در مقابل سطح امنیت آن‌ها بسیار بالا بوده و در صورت نیاز به رعایت برخی از قوانین در کسب و کار راه‌اندازی شده به‌راحتی می‌توانند مورد باز تنظیم قرار گیرند.

راهنمای خرید سرور برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ

سرورهای ابری در سمت مقابل مزیت دسترسی از هر نقطه کره زمین را با خود به ارمغان آورده و امنیت آن‌ها نیز در سطح قابل قبولی قرار دارند. علاوه بر آن عدم نیاز به مدیریت و نگهداری نیز می‌تواند از هدر رفت زمان جلوگیری به عمل آورد، اما از آنجایی که دسترسی به این دسته از سرورها از طریق اینترنت انجام می‌پذیرد، سرعت انتقال اطلاعات (آپلود و دانلود) پایین‌تر بوده و مشکلات مربوط به قطعی اینترنت و … نیز در مورد آن‌ها قابل اعمال می‌باشند.

سرورهای از پیش آماده و یا سفارشی؟

سرورهای از پیش آماده شده همان‌طور که از عنوان آن‌ها مشخص است اغلب از تمامی سخت‌افزارها و قطعات لازم و ضروری برخوردار بوده و می‌توانند پس از خروج از بسته‌بندی در کمترین زمان ممکن مورد استفاده قرار گیرند (البته این موضوع در مورد تمامی محصولات صادق نمی‌باشد)، اما عدم امکان شخصی‌سازی در فهرست نکات منفی آن‌ها قرار دارد. سرورهای سفارشی در سمت مقابل می‌تواند کاملاً مطابق با آنچه که مدنظر دارید پیکربندی شده و بیشترین سطح تطابق با کسب و کار و نیاز را به ارمغان آورند که این مزیت در افزایش کارایی تأثیرگذار می‌باشد؛ اما تهیه و خرید قطعات به‌صورت جداگانه، تنظیم، پیکربندی و … نیازمند دانش فنی می‌باشد که در صورت عدم برخورداری می‌تواند سیستمی ۱۸۰ درجه متفاوت با آنچه در سر داشته‌اید را پدید آورد.

ایمنی و امنیت

راهنمای خرید سرور برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ

امنیت سایبری موضوعی بزرگ برای تمامی کسب و کارهای مختلف به شمار می‌رود. ذخیره‌سازی تمامی اطلاعات در یک محیط یکپارچه و سپس انجام یک حمله سایبری و سرقت تمامی اطلاعات در از بین رفتن کامل یک کسب و کار و بروز مشکلات عدیده و عمده تأثیر قابل توجهی را به خود اختصاص داده است، بنابراین توجه به اینکه بسیار لازم و ضروری می‌باشد. در صورتی که قصد دارید تا سرور را به‌صورت فیزیکی در محیط راه‌اندازی کنید، مشاوره با یک فرد خبره درزمینهٔ امنیت سایبری توصیه شده و اگر قصد استفاده از فضاهای ابری را دارید، پیشنهاد می‌شود تا پیش از پرداخت مبلغ و خرید اشتراک در مورد سطح ایمنی پیاده‌سازی شده با پرسش سؤال‌های گوناگون اطمینان حاصل کنید.

درایورهای راه‌انداز

یکی دیگر از مواردی که در هنگام تهیه و خرید سرور نیازمند توجه است پشتیبانی درایوی می‌باشد. دسترسی به درایوهای قطعات در سیستم‌عامل ویندوز در صورت خریداری نمودن سرور از کمپانی‌های بزرگی همچون Dell یا HP با سهولت بسیار بالاتری همراه می‌شود، اما درایوهای مورد نیاز برای دیگر پلتفرم‌ها همچون لینوکس ممکن است به‌طور آماده و بلافاصله در دسترس نباشند، بنابراین جستجو و اطمینان از دسترسی آسان به درایوهای مربوطه برای سیستم‌عاملی که قصد استفاده از آن را دارید پیش از تهیه و خرید سرور از کمپانی و یا برندی خاص در جلوگیری از بروز دردسرهای متنوع در آینده می‌تواند جلوگیری کند.

افزونگی (Redundancy)

راهنمای خرید سرور برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ

سرورها تأثیر قابل توجهی را در انجام کارها و فعالیت‌های مختلف به خود اختصاص داده و بروز کوچک‌ترین مشکل در عملکرد بی‌عیب و نقص و اصطلاحاً داون شدن آن‌ها می‌تواند ضررهای مالی و … هنگفتی را درزمینهٔ‌های بزرگ و حیاتی به خود اختصاص دهد؛ بنابراین توجه به مبحث افزونگی یا به عبارتی دیگر Redundancy در مورد محصولی که قصد تهیه و خرید آن را دارید توصیه می‌شود. به عنوان مثال یک سرور باید از حداقل دو منبع تغذیه برخوردار باشد تا در صورت خرابی یکی از آن‌ها، منبع دیگر وارد عمل شده و از خاموشی جلوگیری کند. این ویژگی در مورد دیگر موارد همچون حافظه اصلی، حافظه ذخیره‌سازی و … نیز قابل تعمیم است.

قطعات قابل تعویض (Hot Swap)

راهنمای خرید سرور برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ

در دنیای فناوری اطلاعات و فعالیت ۲۴/۷، خاموش نمودن یک سرور جهت انجام عملیات نگهداری نیازمند دریافت مجوزهای گوناگونی می‌باشد، بنابراین پشتیبانی سرور از قطعات قابل تعویض بدون نیاز به خاموش نمودن آن یک مزیت بسیار بزرگ محسوب می‌شود. اغلب سرورها قابلیت تعویض قطعاتی همچون دیسک‌های سخت، حافظه‌های جامد، ماژول‌های توسعه و منابع تغذیه را به ارمغان آورده‌اند، اما متأسفانه برخی از قطعات همچون مادربرد و یا پردازنده نیازمند متوسل شدن به روش‌های سنتی می‌باشند که در این زمینه تکنولوژی کنونی دارای محدودیت است.

فرم فاکتور

راهنمای خرید سرور برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ

بدون شک این مورد از جمله اولین مواردی به شمار می‌رود که یک کاربر باید به آن توجه کند، اما از آنجایی که اهمیت بالایی را به خود اختصاص داده است. اشاره به آن خالی از لطف نمی‌باشد. در صورتی که قصد دارید تا یک سرور از کلاس سیستم‌های رکمونت را تهیه و خریداری نمایید، اطمینان حاصل نمودن از فضای کافی رک جهت قرارگیری صحیح سرور یک الزام به شمار می‌رود. عدم نصب صحیح سرور افزایش میزان لرزش و فشارهای وارده به آن را به دنبال دارد که تأثیر آن به‌صورت مستقیم بر روی سخت‌افزارها، به‌خصوص قطعات مکانیکی همچون دیسک‌های سخت و کاهش طول عمر و بروز ناپایداری در عملکرد آن‌ها قابل مشاهده است.

تصحیح خودکار خطا

یکی دیگر از مواردی که توجه به آن در هنگام انتخاب یک سرور توصیه می‌شود پشتیبانی از فناوری‌های خطاپذیری همچون کدهای تصحیح خطا (Error Correcting Code یا به اختصار ECC) می‌باشد. تکنولوژی ذکر شده با تصحیح اتوماتیک خطاهای تک بیتی به‌صورت دینامیک تأثیر ویژه‌ای را در عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص سیستم و عدم بروز مشکلاتی همچون خطای صفحه آبی مرگ به خود اختصاص داده است. خوشبختانه اغلب سیستم‌های سرور به پشتیبانی از نوعی سطح خطاپذیری پرداخته‌اند، اما بازهم بررسی این مهم پیش از خرید نهایی پیشنهاد می‌شود.

فضای ذخیره‌سازی

سیستم‌های سرور با توجه به فرم فاکتور، ابعاد و اندازه، تکنولوژی‌های مورد پشتیبانی و … درزمینهٔ فضای ذخیره‌سازی از تفاوت‌های قابل توجهی با یکدیگر برخوردار می‌باشند. برخی از سرورها ممکن است از هیچ‌گونه حافظه داخلی پشتیبانی نکرده و فرآیند بوت سیستم‌عامل را به‌صورت مستقیم از طریق یک سیستم SAN به انجام برسانند. در مقابل برخی دیگر از سرورها علاوه بر پورت‌های SATA جهت اتصال دیسک‌های سخت، پشتیبانی از سوکت‌ها و درگاه‌های ویژه همچون M.2 ،U.2 و … را جهت افزایش قابل توجهی انعطاف‌پذیری نیز به ارمغان آورده‌اند.

یک سیستم سرور نقش قابل توجهی را برای ارائه خدمات به مشتریان و عملکرد صحیح شرکت و کسب و کار به خود اختصاص داده است، بنابراین توجه به پارامترهای مورد پشتیبانی و تطابق با نیازهای مربوطه پیش از اقدام به تهیه و خرید اولین محصولی که با آن برخورد کرده‌اید بسیار لازم و ضروری محسوب می‌شود. مشاوره با افراد خبره و دارای اطلاعات و دانش فنی در این مورد می‌تواند کمک بسزایی را در همگرا شدن انتخاب به خود اختصاص دهد که در این زمینه مقالات و نوشته‌های تخصصی و آموزشی نیز می‌توانند به عنوان یک گزینه مطرح باشند.

دیدگاه‌ها

*
*

بازگشت به بالا
0